Forum Dzieje Polski Strona Główna Dzieje Polski

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ryszard Kukliński

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dzieje Polski Strona Główna -> PRL
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kytof
Ksiąze
Ksiąze

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 23:28    Temat postu: Ryszard Kukliński Odpowiedz z cytatem

Postać kontrowersyjna. Zdrajca, który złamał przysięgę wojskową, czy bohater, który dołożył wszelkich starań, aby znienawidzony ustrój upadł? Co o nim sądzicie?

Jak dla mnie-bohater. Swoją "zdradą" chciał poprawić dolę zwykłego Polaka i także dzięki jego działaniom, komunizm upadł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Pią Kwi 27, 2007 23:28    Temat postu:

Powrót do góry
TomekGeralt
Giermek
Giermek

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 08:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według mnie - zdrajca. I to wielki. Jaki rząd był, taki był, a on składał przysięge na wiernośc. Każdy agent zwerbowany przez oficera prowadzącego CIA był zdrajcą. Przeczytajcie sobie chocby "Oblicze zła" czy inną książkę napisaną na faktach przez byłego pracownika CIA lub kogoś z tym związanym.

A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kytof
Ksiąze
Ksiąze

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 09:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TomekGeralt napisał:
Według mnie - zdrajca. I to wielki. Jaki rząd był, taki był, a on składał przysięge na wiernośc. Każdy agent zwerbowany przez oficera prowadzącego CIA był zdrajcą. Przeczytajcie sobie chocby "Oblicze zła" czy inną książkę napisaną na faktach przez byłego pracownika CIA lub kogoś z tym związanym.

Hm... Rozumując po Twojemu Tomku-to esbecy i ubecy są prawdziwymi bohaterami, ponieważ nie złamali przysięgi. A co robili pod tą przysięgą? No-odsyłam do jakiś książęk... Np. zabójstwo ks. Popiełuszki w 1984 r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
TomekGeralt
Giermek
Giermek

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 10:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Hm... Rozumując po Twojemu Tomku-to esbecy i ubecy są prawdziwymi bohaterami, ponieważ nie złamali przysięgi. A co robili pod tą przysięgą? No-odsyłam do jakiś książęk... Np. zabójstwo ks. Popiełuszki w 1984 r.

Nie, nie, nie... Troche źle mnie zrozumiałeś. Dobrze, że Kukliński niszczył komunizm, ale co by było, gdyby nagle rząd się zmienił i Kukliński byłby uznawany za zdrajcę? Nie uważam ZOMO, ubeków czy innych komuchów za bohaterów. Wprost przeciwnie. Ale postawa Kuklińskiego to inna sprawa. Powtarzam, każdy agent służący CIA był zdrajcą dla swojego kraju.

A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji.
Powrót do góry
Kytof
Ksiąze
Ksiąze

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TomekGeralt napisał:
Dobrze, że Kukliński niszczył komunizm, ale co by było, gdyby nagle rząd się zmienił i Kukliński byłby uznawany za zdrajcę?.

Tzn. jaki rząd? Demokratyczny? No przepraszam, ale jeśli demokratyczny rząd nie uznałby zasług Kuklińskiego w niszczeniu tego ... ustroju, to jakaś chora sytuacja...

Cytat:
Nie uważam ZOMO, ubeków czy innych komuchów za bohaterów. Wprost przeciwnie.

Czyli tak-są zdrajcami, pomimo tego, że nie złamali przysięgi? No sory, ale przysięgając, że "dołoży się wszelkich starań, aby poprawić byt kraju" (no nie wiem jak ta przysięga brzmiała), a robiąc to w taki sposób to dwie różne sprawy. Tzn. wykonanie może dla partii świetne, ale dla reszty nie...

Cytat:
Ale postawa Kuklińskiego to inna sprawa. Powtarzam, każdy agent służący CIA był zdrajcą dla swojego kraju.

Uuuuu... Taki kraj dzielił się na dwie grupy: tych lepszych i tych gorszych. Ci lepsi byli w mniejszości, ale i tak trzymali w szachu tych gorszych, po prostu-mieli czołgi i milicjantów, którzy mogą w każdej chwili stłumić demonstracje. Więc się pytam-co to za kraj, w którym na wszelkie sposoby ogranicza się wolność? A Kukliński robił wszystko, żeby byt tego kraju polepszyć.
Powrót do góry
marcin r.
paź
paź

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robił żeby polepszyć, powiadasz. W jego mniemaniu na pewno, tylko pamiętaj jakie informacje przekazywał CIA. Dane dotyczące polskie taktyki na polu walki, dane techniczne sprzętu LWP, rozmieszczenie strategiczych obiektów i punktów. Pamiętaj, że w tych czołgach których dane przekazywał Kukliński siedzieli polscy żołnierze - może nawet ktoś z Twojej Rodziny kto akurat w tym czasie odbywał służbę wojskową. Gdyby doszło do konfliktu kto ginąłby w tych czołgach lub magazynach broni - Rosjanie? Trochę na pewno, ale głównie Polacy. I o tym trzeba pamiętać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kytof
Ksiąze
Ksiąze

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 18:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin r. napisał:
Gdyby doszło do konfliktu kto ginąłby w tych czołgach lub magazynach broni - Rosjanie? Trochę na pewno, ale głównie Polacy. I o tym trzeba pamiętać.

Tak, przekazywał wojskowe informacje, tyle, że robił to na wypadek agresji Wschodu, a nie agresji Zachodu. Działania Zachodu były tak jakby "na straszaka". Do wojny by raczej nie doszło-raczej agresorem byłoby ZSRR. Ale w latach 80... Nie wierzę, żeby władze radzieckie były aż tak głupie, żeby rozpoczynać wtedy konflikt. Właściwie od połowy lat 60. typowałbym na zwycięzcę Zachód...
Powrót do góry
marcin r.
paź
paź

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak czy inaczej w tych samolotach i czołgach mieli siedzieć Polacy. I nie ważne kto by atakował. Taktyka, słabości i strategiczne obiekty nie mają znaczenia kiedy w czołgu pali się polska załoga, bo załoga np. Leoparda wiedział dokładnie gdzie strzelać. A takie informacji skądś muszą pochodzić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
TomekGeralt
Giermek
Giermek

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 10:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie. A informacje przekazywane przez Kuklińskiego mogły zostac wykorzystane przeciw Polakom.

Powrót do góry
Kytof
Ksiąze
Ksiąze

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 12:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TomekGeralt napisał:
No właśnie. A informacje przekazywane przez Kuklińskiego mogły zostac wykorzystane przeciw Polakom.

Danina krwi być musiała, ale jej nie było. Dane podawane na wypadek Kuklińskiego byłyby wykorzystywane na wypadek agresji ZSRR. Jeśli USA chciałoby wojny to zaatakowałoby, mając taką przewagę.
Powrót do góry
Oudinot
magnat
magnat

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej zdrajca.
BielsoN
paź
paź

PostWysłany: Czw Maj 03, 2007 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wojskowego punktu widzenia zdracja , ktory oszukl siebie ,podwladnych i przelozonych. Z moralnego punktu widzenia ....coz ciezko mi sadzic poniewaz dopiero co sie urodzilem wtedy i raczej tego okresu nie pamietam. Dla jednych nadal zylismy pod okupacja dla innych w "szczesliwym"Smile) socjalu. Nie dziwie sie wiec ze zdania sa podzielone ale z tego co wiem wiekszosc uzytkownikow jest jeszcze w wieku nastoletnim i radczej ciezko Wam /nam cos powiedziec o tamtym okresie bo ja wyznaje zasade niewiernego Tomasza nie zobacze nie uwierze:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
dzastineczka
Szlachcic
Szlachcic

PostWysłany: Czw Maj 03, 2007 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czytałam swego czasu pozycję "Mój przyjaciel zdrajca" Marii Nurowskiej (bardzo cenię tą autorkę), książka sprawiła, że inaczej patrzę na tą kontrowersyjną postać widzę w nim człowieka również z jego prywatnej strony a nie tylko wojskowego z dylematem zdradzić czy nie zdradzić.
Polecam tą książkę by poznać różne opinie o nim i również by poznać Jego zdanie o roli jaką odegrał

ut sit bene patriae - aby było dobrze ojczyźnie
ut sit bene dziejepolski.phorum.pl - aby było dobrze naszemu forum

Powrót do góry
adaam26barca
paź
paź

PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zdrajca

W PRL istnial ustroj taki jaki istnial, ale powstaje pytanie czy byl przeciwnikiem ustroju, czy panstwa zwanego PRL ? Staral sie niszczyc komunizm w Polsce Ludowej, ale robil to dzialajac na szkode tego panstwa, ktore mimo wszystko bylo jego ojczyzna. Nie moze byc tak, ze zdradza sie (w tym przypadku Polske), bo nie podoba nam sie ustroj. Moze i zamiary mial dobre, ale to w jaki sposob dążył do ich wcielenia w zycie nie zasluguje na zadna gloryfikacje. Jesli by tak bylo to mozemy stwierdzic ze marszalek Petaine tez chcial dla Francuzów dobrze i zostal skazany za kolaboracje z wrogiem nieslusznie (a przeciez USA naszym przyjacielem wowczas nie byly)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Reklama

Wysłany: Sob Maj 05, 2007 14:33    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dzieje Polski Strona Główna -> PRL Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: